Jak oszczędzać energię na zewnątrz tego lata

Jak oszczędzać energię na zewnątrz tego lata

Gdy tylko temperatura wzrasta, tarasy w całym kraju są corocznie czyszczone, a parasole wyciągane.

Letnie wyprzedaże w lokalnych centrach ogrodniczych mogą skusić nowymi urządzeniami, takimi jak grzejniki na tarasie czy jacuzzi. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, ile kosztuje eksploatacja tych urządzeń, nawet jeśli używamy ich tylko podczas ładnej pogody.

Niezależnie od tego, czy organizujesz spotkanie przy grillu, czy dbasz o swój ogród, mamy kilka wskazówek, jak oszczędzać energię na zewnątrz tego lata.

Ile kosztuje eksploatacja grillów?

Jeśli tego lata kuszą Cię nowe grille, warto sprawdzić, ile kosztuje ich eksploatacja, w zależności od źródła paliwa:

Rodzaj grillaKoszt na jedno użycie (PL)*
Elektryczny5,00 zł
Węglowy7,00 zł
Gazowy13,50 zł

*Na podstawie cen energii w Polsce z lipca 2024 roku, używając grilla o szerokości 40-50 cm, gotując przez dwie godziny dla czteroosobowej rodziny.

Koszty eksploatacji grillów gazowych są dwukrotnie lub trzykrotnie wyższe niż innych rodzajów grilli, co może sprawić, że oszczędności z letnich wyprzedaży zostaną zniwelowane po kilku użyciach.

Wskazówki dotyczące oszczędzania energii podczas grillowania

 • Trzymaj grill zamknięty podczas gotowania, aby zatrzymać ciepło.
 • Gotuj jedzenie na bardziej energooszczędnym urządzeniu, takim jak piekarnik, a następnie dokończ na grillu, aby nadać mu dymny smak.
 • Regularnie czyść grill, aby nie musiał pracować ciężej, aby ugotować jedzenie.
 • Gotuj jedzenie w większych ilościach, aby jak najlepiej wykorzystać ciepło.

Ile kosztuje eksploatacja grzejników na tarasie?

Chociaż dni są znacznie cieplejsze i szukasz najlepszych sposobów na ochłodzenie się latem, wieczory mogą być chłodne. Jeśli nie jesteś gotowy zakończyć swojej letniej imprezy, możesz skusić się na grzejnik na tarasie, aby utrzymać ciepło dla swoich gości. Oto koszty eksploatacji różnych rodzajów grzejników na tarasie:

  Zielone miasta przyszłości
Rodzaj grzejnikaKoszt na jedno użycie (PL)*
Elektryczny13,50 zł
Ognisko31,00 zł
Gazowy46,00 zł

*Na podstawie cen energii w Polsce z lipca 2024 roku, pokrywając 20m2, działając przez dwie godziny.

Wiele elektrycznych grzejników na taras jest 'podczerwonych’. Działają one poprzez kierowanie ciepła na obiekty i ludzi, zamiast ogrzewania otaczającego powietrza. Powinno to pomóc w szybkim ogrzaniu Ciebie i Twoich gości, przy mniejszym marnowaniu energii.

Wskazówki dotyczące oszczędzania energii przy użyciu grzejników na taras

 • Zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz grzejnika. Większość grzejników na taras nie jest efektywna, ponieważ ogrzewają zewnętrzne powietrze, które szybko się rozprasza.
 • Załóż dodatkową warstwę odzieży lub weź koc. Gorętsze letnie dni wiążą się z cieplejszymi letnimi nocami, więc może nie potrzeba wiele, aby poczuć się przytulnie wieczorem.
 • Jeśli Twoja przestrzeń na zewnątrz łapie wiatr, rozważ zainstalowanie dekoracyjnych paneli, aby osłonić się przed chłodnymi wiatrami.

Ile kosztuje eksploatacja jacuzzi?

Często na stronach z wiadomościami można zobaczyć, że sprzedawcy oferują duże zniżki na dmuchane jacuzzi, które wyprzedają się w kilka minut.

Jacuzzi nie są powszechne w polskich domach, ale opcje w niskiej cenie mogą skusić do spróbowania. Przemyśl dobrze przed zakupem, ponieważ istnieje wiele czynników mających duży wpływ na koszty eksploatacji jacuzzi.

Jacuzzi zazwyczaj kosztuje od 10 do 40 zł za użycie, w zależności od:

 • jego wielkości
 • jego izolacji
 • narażenia na czynniki zewnętrzne
 • ustawionej temperatury

Wskazówki dotyczące oszczędzania energii przy użyciu jacuzzi

 • Wybierz mniejsze jacuzzi, które nie potrzebuje tyle energii do podgrzania.
 • Wybierz jacuzzi z twardą powłoką, które jest lepiej izolowane niż dmuchane.
 • Używaj wysokiej jakości, izolowanej pokrywy, gdy jacuzzi nie jest używane.
 • Umieść jacuzzi w zacisznym miejscu, aby chronić je przed wiatrem i zimnem. Dzięki temu jacuzzi nie będzie musiało tak ciężko pracować, aby się nagrzać.
 • Znaleźć najniższą komfortową temperaturę dla Twojego jacuzzi. Nawet obniżenie temperatury o jeden stopień może wpłynąć na zużycie energii.
 • Jeśli Twoje jacuzzi ma tryb eco, używaj go.
  Oszczędzanie wody: Proste triki

Jak oszczędzać wodę w ogrodzie

Jeśli Twoje letnie aktywności obejmują dbanie o ogród, mamy kilka wskazówek, jak oszczędzać wodę. Będzie to szczególnie przydatne, jeśli letnie upały spowodują zakazy używania węży ogrodowych w niektórych rejonach.

Jeśli możesz używać węża ogrodowego, rozważ użycie nasadki, aby zaoszczędzić 1 500 litrów wody rocznie. To równowartość 27 pełnych kąpieli.

Jeszcze lepiej, zrezygnuj z węża ogrodowego i używaj konewki. To pozwoli zaoszczędzić dodatkowe 2 200 litrów wody rocznie. To dodatkowe 40 kąpieli każdego roku.

Najlepszą opcją na oszczędzanie wody jest zbiornik na deszczówkę, aby zbierać wodę deszczową i używać jej do napełniania konewki zamiast wody z kranu. To pozwala zaoszczędzić dodatkowe 1 100 litrów wody – to kolejnych 20 kąpieli.